Yeni Android Oreo yayınlandı, Android Oreo Tanıtıldı

Android mobil işletim sisteminin yeni nesil sürümünü Android O (Android Oreo), Google tarafından resmi olarak Android Oreo Tanıtıldı. Bakalım bizleri ne gibi yenikler bekliyor?

Aylarca süren betalar ve önizlemeler sonrasında Android mobil işletim sisteminin yeni nesil sürümünü Android O (Android Oreo), bugün Googletarafından resmi olarak tanıtıldı ve dağıtımına başlandı. Bakalım işletim sisteminin bu sürümüyle beraber bizleri ne gibi yenikler bekliyor?

Android O (Oreo) ile gelen yenilikler!

Bugün güneş tutulmasından yararlanılarak farklı bir konseptte gerçekleşen etkinlikte Google tarafından resmi olarak tanıtılan ve başta bazı Pixel – Nexus cihazlar için dağıtımına başlanan Android Oreo, önceki sürümlere nazaran hem çok daha güvenli hem de çok daha stabil bir işletim sistemi.

Android Oreo ile gelen başlıca yeniliklerden ilki, Apple’ın 3D Touchözelliğine çok benzeyen, Uygulama Rozeti özelliği. Yeni Uygulama Rozetiözelliğiyle beraber uygulama simgesi üzerine uzun süre basılı tutulduğunda, alınan son bildirim ve uygulama widget’ları gibi çeşitli bilgiler görüntülenebilecek.

android-oreo-yeni

android-oreo-yeni

Göze çarpan bir başka Android Oreo yeniliği ise, “Picture-in-picture“ özelliği. iPad’de ve bazı üçüncü parti launcher’larda zaten bulunan bu işlev, destekleyen uygulamaların bir başka uygulamanın üzerinde görünebilmesine izin veriyor. Büyük bir yenilik olmasa da, özellikle YouTube gibi uygulamalarda ekranı bölmeye göre daha rahat bir deneyim sunacağı açık.

Daha Hızlı Açılış; Açılış sürelerinin genellikle donanımla ilgili olduğu düşünülse de Google, Android Oreo’nun açılış süresinde ve uygulamaların hızında optimizasyonlar yaptığını söylüyor.

Artırılmış kullanıcı yetkileri!

Bunlara ek olarak standart Android emojilerinin baştan aşağı yenilendiğiAndroid Oreo ile birlikte, listeye 60’dan fazla yeni emoji daha eklendi. Ayrıca Android Oreo ile gelen gelişmiş bildirim yönetimi özelliğine ek olarak kullanıcılar arka planda çalışan uygulamalar üzerinde artık daha fazla kontrol sahibi olabilecek.

Android Oreo Tanıtıldı

Android Oreo Tanıtıldı

Son olarak Android Oreo alacak akıllı telefonları kısaca listeleyecek olursak: Google Pixel, Pixel XL, Pixel C, Nexus 6P, Nexus 5X ve Nexus Player, Xperia X, XZ, XA1, HTC U11, Nokia 3, 5, 6, 8, OnePlus 3, 3T,5 ve Samsung’un 2017model tüm Galaxy akıllı telefonları.

Alıntı