Çevrimiçi ortamda nasıl korunulur?

Günümüzde en büyük sorunlardan bir tanesi İnternet. Hatta en büyük sorunlardan değil en büyük sorun internet denebilir.

Günümüzde geliştirilen teknolojiler ile beraber artık bırakılamayacak ve es geçilemeyecek bir teknoloji olan internet kötü yüzünü’de kullanıcılara göstermeye devam ediyor.

Ancak zaman zaman internet kötü yüzü olan hacker saldırıları, pishingler, toplu mail (tuzak, spam) ağları, virüsler gibi kötülüklere yol açabiliyor. Peki bu durumda ne yapabiliriz? Bu saldırılardan nasıl korunabiliriz? Aslında genel olarak vereceğimiz cevap oldukça basit.

Bir virüs programı kullanmak sizi tamamen korumaz. Bu aşamada yapmanız gereken bilmediğimiz sitelere girmemeliyiz. DNS kullanmamalıyız. DNS kullanımı erişim engellenmiş kötü içerik barındıracak sitelere erişimi açtığından dolayı kullanılması sürekli olarak önerilmez.

Bunların dışında bilgisayarınızda bir virüs programı kullanmak sizin açınızdan kişisel bilgilerin korunmasına yardımcı olacaktır.

internet-guvenlik

Kişisel güvenlik duvarı kullanımı

Güvenlik duvarı nedir?

İnternet güvenlik duvarı, İnternet üzerinden bilgisayarınıza erişmeye çalışan bilgisayar korsanlarını, virüsleri ve solucanları engellemeye yardımcı olan yazılım kodu parçası veya donanımıdır.

Güvenlik duvarı neden kullanılmalı?

İnternete bağlandığımızda bilgisayarımızın güvenlik duvarı kapalıysa, bilgisayar korsanlarına bilgisayarımıza erişim hakkı ve bilgi almaları için bir davetiye çıkarmışız demektir. Bir başka açıdan bakalım, herhangi bir İnternet sitesine girdiğimizde sayfanın nasıl uygulamalar çalıştırdığını bilemeyiz; Eğer güvenlik duvarımız aktif durumda değil ise bu durum bizi sıkıntıya sokabilir. İnternetinizi güvenlik duvarı olmadan kullanmak, evinizden dışarı çıkarken evinizin kapısını açık bırakıp gitmeye benziyor; girip çıkabilirsiniz fakat saldırıya çok açık durumundasınızdır. Bilgisayar korsanları özellikle güvenlik duvarı kullanmayan insanları hedefliyor ve bulabilmek için çeşitli yazılımlar geliştiriyorlar. (trojan,solucan,virüs..) Bu açıdan güvenlik duvarı kullanmanın önemi büyük.

web_security

Güvenlik duvarı nasıl çalışır?

Güvenlik duvarı aktif olduğu durumda ağ üzerindeki tüm bağlantıları izler ve tüm trafiği kontrol eder. İstenmeyen bir bağlantı olduğunda o bağlantıya ait trafiği keser, güvenliği sağlar. Güvenlik duvarları dinamik olarak da çalışırlar. Bazı durumlarda bağlantıyı dinamik olarak açar, erişmek istediğimiz web adresine direk bizi ulaştırırlar. (Bağlantı noktası, bir ağ trafiği türünün bilgisayarınıza eriştiği noktayı tanımlayan, ağ konusuna yönelik bir terimdir. Açtığınız bağlantı noktaları göndermek ve almak istediğiniz trafik türüne bağlıdır.)