DDOS SALDIRISI NEDİR ?

Tüm dünyada internet siteleri yavaşladı. Yapılan açıklamada henüz kimin yaptığı belli olmayan bir DDoS saldırısı düzenlendiği söylendi. İnternet kullanıcıları Twitter dahil birçok internet sitesine girmekte zorlandı. Geçtiğimiz günlerde Amerika Birleşik Devletleri’ne yönelik düzenlenen ve Spotify, WhatsApp, PlayStation Network ve Netflix gibi tüm dünyaya ulaşan ABD merkezli internet servislerini hedef alan siber saldırı sonucunda ABD’nin yaklaşık 7 milyar dolar zarara uğradığını da öğrendik.

Bu kadar etkili olan bir saldırı nedir? Bugünlerde herkesin merak ettiği soru DDOS nedir? Peki, Ddos saldırısı nedir.

DDoS saldırısı (Distributed Denial of Service attack), çoklu sistemlerde hedef sistemin kaynakları ya da bant genişliği istilaya uğradığı zaman 006Fluşur, bunlar genellikle bir veya birden fazla web sunucusudur. Bu sistemler saldırganlar tarafından çeşitli yöntemler kullanılarak bağdaştırılır.

Kötü amaçlı yazılımlar Ddos saldırı mekanizması taşıyabilir; en iyi bilinen örneklerden biri MyDoom virüsüydü. Onun Dos mekanizması belirli bir saat ve tarihte tetiklenirdi.

Bir sistem, saldırgan bir zombi adı verilen ajanları indirmeyi sağlayan bir trojan virüsü ile bozulabilir. Saldırganlar aynı zamanda uzak konaklardan host bağlantıları dinlemek için program içindeki hatalardan faydalanan otomatik araçları kullanarak sistemlere zarar verebilir. Bu senaryo aslında web sunucuları gibi davranan sistemlerle ilgilidir.

Stacheldraht, Ddos aracının klasik bir örneğidir. Bu araç, saldırganların işleyicilere bağlanmak için istemci programın kulanıldığı Ddos saldırısını kolaylaştıran katmanlı bir yapıdan faydalanır. Ajanlar, hedeflenen uzak bilgisayarda uzaktan bağlantıların çalıştırılmasını kabul eden programlarda, açıklardan faydalanmak için otomatik rutinleri kullanarak saldırganlar tarafından işleyiciler üzerinden tehlikeye sokulabilir. Her işleyici bin ajanı kontrol edebilir.

d-dos-saldirisi-nedir

DDOS Attack

Bu sistem bozucuların bütünü botnet olarak bilinir. Stacheldraht gibi Ddos araçları hala smurf (smurf attack) ve fraggle saldırıları gibi amplifikasyon ve IP spoofing (sahtekarlık) merkezli klasik Dos saldırı metotlarını kullanır. Syn saldırısı da kullanılabilir. Dos amaçlar için yeni araçlar DNS sunucularını kullanabilir.

Syn saldırıları gibi basit ataklar, Ddos görünülürlüğünü veren geniş bir kaynak IP adres aralığı ile oluşabilir. Bu flood (akış) saldırılar TCP’nin üçlü el sıkışmasının bitmesine gerek duymazlar, hedef Syn kuyruğunu ya da sunucunun bant genişliğini tüketmek için girişimde bulunurlar. Çünkü kaynak IP adresleri taklit edilebilir, kaynak kümesi sınırlı olan bir saldırı gelebilir hatta tek bir bilgisayar kaynaklı saldırı olabilir.

MyDoom’un Ddos mekanizması aksine, herhangi bir IP adresi aleyhine çevrilebilir. Script kiddie bunları iyi bilinen web sitelerinin geçerli kullanımını yasal kullanıcılardan yoksun bırakmak için kullanır. Daha gelişmiş saldırganlar gasp yapmak amacıyla Ddos araçlarını kullanırlar.

Eğer saldırganlar saldırıyı tek bir ana bilgisayardan düzenlerse bu bir dos saldrısı olarak sınıflandırılır. Diğer taraftan, bir saldırgan aynı anda uzaktaki bir bilgisayara yönelik saldırılar için birçok sistem kullanıyorsa, bu bir Ddos saldırısı olarak sınıflandırılır.

Ddos kullanan saldırganlar için başlıca avantajlar şunlardır: çoklu makineler bir makineye göre daha fazla saldırı trafiği oluşturabilir, çoklu saldırı makinelerini kapatmak tek bir saldırı makinesini kapatmaya göre daha zordur, çoklu saldırı makinelerinde her saldırı makinesinin davranışını izlemek zordur. Bu saldırgan avantajları savunma mekanizmaları için zorluklara neden olur.

Bazı durumlarda makine, sahibininin rızasıyla Ddos saldırısı parçası haline gelebilir. Bunun bir örneği WikiLeaks destekçileri tarafından büyük kredi kartı şirketleri aleyhine 2010 yılında düzenlenen Ddos saldırısıdır. Bu gibi durumlarda akımın destekçileri Ddos yazılımını yüklemeye ve çalıştırmaya onay verir.

ddos-saldirisi

DDOS Saldırısı

DDOS SALDIRISI İÇİN KULLANILAN PROGRAMLAR NELERDİR?

1- Ssping Programı: Hedef sisteme yüksek miktarda ICMP veri paketi göndererek çalışan programdır. Hedef servis aldığı data paketlerini birbirinden ayırmaya çalışır. Ancak hafıza taşması gerçekleştiği için servis kendini kapatır. DDOS Saldırısı bu şekilde gerçekleşir.

2- Ping of Death Programı: Saldırgan hedef aldığı makineye büyük ping paketleri gönderir. Hedef bu paketleri anlayatamaz ve çözümleyemez. Bunun sonucunda servis cevap veremez duruma gelir ve işletim sistemi ağdan düşer yada sistem çökmesi gerçekleşir.

3- Winnuke: Dos saldırıları için kullanılan bu yazılım hedef sistemin 139 nolu portuna “out of band” adı verilen data gönderir. Hedef sistem bunları tanımlayamadığı için kendini kitler.

4- Trinoo

5- Mstream

6- TFN2K

7- TFN

8- Shaft

9- Stacheldraht

Bilgiler alıntıdır.