DMOZ Kapanıyor 14 Mart 2017 RIP DMOZ

Bir dönemlerin en popüler açık dizin sitelerinden olan DMOZ, resmi sitesi aracılığıyla yaptığı açıklama ile kapanacağını duyurdu.

Web sitelerini düzenlemek için harika bir proje olan ve editörleri kullanan Açık Dizin Projesi DMOZ kapanıyor. Makinelerden ziyade insanların ortak çalışması ile oluşturulan muhteşem dizin, bir dönemin sonunun daha geldiğini işaret etmektedir.

Açık dizin denildiği zaman ilk akla gelen internet sitesi olan ve sitelerin bazı taraftan kalitesini gösterdiği düşünülülen dmoz.org, kısa bir süre önce uzun süredir devam ettirdiği yayın hayatına son verecek.

Sitenin kapanacağı anasayfasından duyuruldu. DMOZ14 Mart 2017‘de kapanıyor. DMOZ Haziran 1998’de “GnuHoo” olarak doğdu ve kısa zaman sonra Yahoo Directory’e rakip olan “NewHoo” olarak değişti. Yahoo, o dönem sitelerin listelenmesi için çok güçlü ve zor olması nedeniyle eleştirilere maruz kalmıştı. Kısa bir süre sonra Kasım 1998’de Netscape tarafından satın alındı ​​ve Netscape Açık Dizin olarak yeniden adlandırıldı. Daha sonra AOL, The Open Directory’ninAOL kontrolü altında Netscape’i satın aldı. Aynı yıl Google’ın kurulmasıyla birlikte Web sitelerinin kontrol mekanizması, insanların elinden çıktı ve arama motoru botlarının eline geçti. Ancak DMOZ insan mekanizmalı internet sitesi dizini olma amacından hiç vazgeçmedi.

Webmasterlar ve pazarlamacılar için kaliteli internet sitelerine erişmenin en önemli yollarından biri DMOZ idi. Yayımcıların Google ve diğer arama motorlarına açık dizin tanımlamalarını kullanarak sayfalarını tanımlatmadıkları takdirde bu mümkündür.

Son zamanlarda arama motorlarının pek önemsemediği DMOZ editör kadrosunun suiistimalleriyle gündeme geliyordu. Dmoz’un kapanacağı sitesinde anasayfada yer alan “14 Mart 2017 itibarıyla DMOZ açık dizin projesi kapanıyor” ibaresiyle duyuruldu.

DMOZ Nedir?

DMOZ olarak da bilinen Open Directory Project (ODP) veya Türkçesi ile Açık Dizin Projesi, internetteki web sitelerinin konularına göre sınıflandırılarak ve gönüllü editörlerce incelenerek yayımlandığı bir web dizini olarak biliniyordu. Birçok arama motoru DMOZ’daki siteleri direkt olarak izler ve özgür bir lisans ile yayınlanan DMOZ verilerini kullanırdı. Oldukça güvenilir bir altyapısı bulunmaktadır. Yasa dışı, problemli ve kalitesiz sitelerin listelenmesine izin verilmezdi.

İlk kurulduğunda directory.mozilla.org alan adını kullandığı için adı Directory Mozilla sözcüklerinin kısaltılmasından oluşsa da, bugünkü Mozilla Vakfı ve Mozilla projeleri ile hiç bir ilişkisi yoktur.