Güvenli Bağlantı Kullanan Bilgisayarı Telefon İle Hacklediler!

Bilim adamları, güvenliğin en üst seviyede olduğu çeşitli nükleer güç reaktörleri gibi çalışma alanlarında kullanılmakta olan Air Gap (güvenli bağlantı) sistemini kullanmakta olan bir bilgisayarı, Android bile olmayan oldukça sıradan bir telefon kullanarak hacklediler. Güvenli bağlantı nedir? Dersek Air Gap, internet ve benzeri sistemlerin güvenliği tehdit edebilecek ve çeşitli hücumlara karşı açık olan bir bağlantı kullanmak yerine küçük alanlar da sistemler arasında çeşitli veri alış-verişi için kullanılmakta olan ve en güvenilir bağlantılardan biri olarak kabul görülen bir bağlantı çeşididir.

hacker-telefon
USB Girişi Dahi Yapılamıyor!
Hatta Air Gap kullanmakta olan bilgisayarlara, virüs giriş durumu olabileceğinden dolayı USB girişi dahi yapılamamaktadır. Air Gap neden hacklenebiliyor? Böyle bir güçlü bağlantı türünün sıradan bir çeşit telefon ile hacklenebiliyor olmasının nedeni ise bilim adamlarının yeni geliştirmiş olduğu bir çeşit veri çalma yoludur. GSM bağlantısı ve elektromanyetik dalgalar yardımı vasıtası ile yapılmakta olan bu hack işlemi, sistemlerde ve telefonda olan bir çeşit yazılım üzerinden yapılmakta.

hacklendi
FM Radyo Alıcısı İle Sinyalleri Yakalıyor!
Bilgisayarın video kartının oluşturmuş olduğu bir radyo sinyali tespit eden ve FM radyo alıcısı ile bu tür sinyalleri yakalamakta olan telefonun, bu noktadan sonra bilgisayarın sistemine giriş yapmış oluyor. Akıllı telefonlar ile Air GAP neden hacklenemez? Böyle bir hackleme çeşiti, akıllı telefonların bile girme cüretine yeltenemediği bir frekans düzeyi üzerinden yapılmaktadır.