Intel’in Yeni Çipi İle Bilgisayarınızı Sesli Komutla Kullanın

Intel’in yeni nesil Skylake işlemcileri son dönemin en trend özelliklerinden birini barındırıyor ve sizi sürekli dinleyerek sesli komutlarınıza yanıt veriyor.
Cortana’nın bilgisayarınızda çeşitli eylemler yapabilmesine izin veren bu işlemciler bu sayede Cortana’yı sadece internet üzerinde değil, çevrim dışı iken bilgisayarınızı kontrol etmek için de kullanabilmenizi sağlıyor.

“Hey Cortana” ya da “Cortana wake up” dediğinizde sizi duyan Windows 10 makineniz uyku modundan çıkıyor ve diğer komutlarınızı bekliyor.

Bu şekilde Cortana’yı uyandırdıktan sonra ise dilerseniz video ya da müzik çalmasını isteyebilir ya da internetten sizin için bir şeyler bulmasını söyleyebilirsiniz.

Intel bu özelliği bugün San Farncisco’da gerçekleştirdiği Geliştiriciler Forumu’nda duyurdu ve özellik Xbox One ya da Moto X’teki biçimiyle tanıtıldı; ancak bu cihazlarda bir süre sonra bu yeniliğe olan merakınız geçince düğmeye basarak klasik metotla açmak odanın bir ucundan bağırmaktan daha kolay gelmeye başlıyor.

Diğer yandan Intel, sizi her daim dinleyen bu sistemin ne kadar elektrik tükettiğini ve bekleme ya da uyku modundan tüketilen enerjiyi hangi oranda artırdığını belirtmedi. Üstelik bilgisayarımıza söylenip patronlu taslamak için her hangi bir ekstra donanıma da ihtiyaç duyup duymadığımızı bilmiyoruz.

Firmanın belirttiğine göre sesli aktivasyon teknik olarak geçtiğimiz yılın Core M çipleri ile mümkün olabiliyor ve ihtiyacınız olan tek şey Windows 10 ve Cortana entegrasyonu.

intel-in-yeni-cipi-ile-bilgisayarinizi-sesli-komutla-kullanin

Kaynak: www.webtekno.com