Bill Gates’i Tahtından Eden Jeff Bezos, Dünyanın En Zengin İnsanı Oldu!

Dünyanın en zengin insanı olma unvanı uzun yıllar sonrasında artık Bill Gates’e ait değil. Öte yandan bu unvan yine bir Teknoloji dünyası devinin kurucusu tarafından ele geçirilmiş durumda. Bundan sonra dünyanın en zengin insanı olarak Bill Gates’i değil, 90 milyar dolar parasıyla Jeff Bezos ‘u göstereceğiz.

Jeff Bezos

Jeff Bezos

En zengin Artık Amazon kurucusu Jeff Bezos!

Amazon hisselerinin aniden yükselmesi sayesinde Amazon kurucusu Jeff Bezos, şirketin kazanç raporu öncesinde dünyanın en zengin insanı olarak tahtın sahibi oldu. Bu sayede 2013 yılından beri en zengin olan Microsoft ve Bill & Melinda Gates Vakfı kurucusu Bill Gates zirveyi kaybetti. Yayınlanan yeni Bloomberg raporlarına göre Amazon’un hisselerinde ufak bir artış yaşanmasının ardından Bezos, 89 milyar dolar olan gelirini 90 milyar doların üzerine çıkararak eski Microsoft CEO’su Bill Gates’i geçti.

Milyarderler listesinde yaklaşık 20 yıldır bulunan Jeff Bezos, hayatında ilk kez dünyanın en zengin insanı oldu. 30 yıllık süreçte en zengin insan unvanını eline alan 6’ıncı kişi olan Jeff Bezos’un bu başarısının ardında, 1994 yılında kitap mağazası olarak açılan Amazon yatıyor. Günümüzde dünyanın en büyük online alışveriş mağazası olan Amazon, sektörün bugünlere gelmesinde en büyük role sahip firmalardan birisi oldu.

Dünyanın En Zengin İnsanı Unvanını 8 Saat Koruyabildi

Ancak, New York borsasının kapanmasının ardından Amazon’un hisseleri yüzde 3,2 değer kaybederken, Bezos’un “dünyanın en zengin kişisi” unvanı sadece 8 saat sürmüş oldu.

Forbes’un “Gerçek Zamanlı Dünyanın Milyarderleri Listesine” göre, borsanın kapanmasının ardından Bezos’un net varlığı 88,7 milyar dolara gerilerken, Gates de 89,8 milyar dolarlık net varlığıyla listede tekrar ilk sıraya oturdu.

Jeff Bezos Kimdir

Jeffrey Preston Jorgensen, bilinen adı ile Jeff Bezos, ABD’nin New Mexico eyaletinin yeşili ile ünlü bölgesi Albuquerque’de dünyaya geldi. 12 Ocak 1964 yılında doğan Jeff Bezos ilk okul ve lise eğitimini New Mexico’da tamamlar. Bezos günümüzde önemli bir marka haline gelen ve yükselen yıldız olarak kabul edilen Amazonun kurucusu ve şu an ki CEO’sudur.