Kötü Kedi Şerafettin’in Filmi Çıkıyor

Macera! Aksiyon! Entrika! Tütün! Ölüm! Kalım! Gece! Katakulli! Kedi boku! Dehşet! Cacık! Acı! Trajedi! Şero filmi geliyor!

‘Kötü Kedi Şerafettin’ 1996 yılında aylık mizah ve çizgi roman dergisi Lemanyak’ta başladı. Karikatürist Bülent Üstün “onunla büyüdüm” dediği gerçek kedisi Şerafettin’i çizdiğini söyledi.

Kötü Kedi Şerafettin, karikatürist Bülent Üstün’ün oluşturduğu aynı isimli çizgi roman dizisinden uyarlanmakta olan, Mehmet Kurtuluş ve Ayşe Ünal tarafından yönetilen, Türk yapımı bir animasyon filmidir. Filmin 13 yaş ve üzeri sınıflandırmayla, 27 Kasım 2015 tarihinde vizyona girmesi beklenmektedir.

Cihangir’de yaşayan, belalı, argo konuşan ve elinden şarabı düşmeyen bir kahraman olan “Kötü Kedi Şerafettin”in babası Tonguç ve oğlu Tacettin ile maceralarını yıllarca dergi sayfalarında okuduk.

‘Kötü Kedi Şerafettin’ okurları yıllardır sinema filmini bekliyor. Ne durumda film projesi?
“Kötü Kedi Şerafettin”in film fikri daha 1996’da ikinci macerayı çizdiğim zaman “Abi bunun filmini yapalım” kafasına girildi. Sinema filminin yapılması macerası değil ama muhabbeti o kadar uzun. 2000 yılında kolları sıvadık ve yapmaya karar verdiğimizde bunun memleket koşullarında yapılamadığını hemen gördük. Ben yapılabiliyor zannediyordum.

Tacettin

İki yaşındaysanız, sokaklarda büyümüşseniz ve kediyseniz hayat zordur. Hele ki babanız Kötü Kedi Şerafettin’se! Acıların çocuğu Tacettin feleğin çemberinden hoplaya zıplaya geçer! Tacettin sevimli bücür! Isırasınız, içinize sokasınız gelecek!

kotu-kedi-serafettin-tacettin

Şemistan!

Şemistan! O bir kapçık ağızlı!! O belki süpermarkete göre küçük bi esnaf! Ama insanlık için büyük esnaf!

kotu-kedi-serafettin-semistan

Hasene teyze

Huysuz ev sahibesi! Onu görene kadar teyze gördüm demeyin. O bir teyzeden daha fazlası!

kotu-kedi-serafettin-hasene-teyze

Rıfkı

O bi çöplük martısı. Jonathan Livingstone’ dan bile daha özgürdür. Denizden hazzetmez, şehir içlerini, çatıları sever. Saftorik göründüğüne aldırmayın, kuş beyni pentium işlemci gibi hızlıdır, koca kalbiyle o bir sevgi martısıdır. Ah neşesi yeter.

kotu-kedi-serafettin-rıfkı

Rıza

O Miki Maus gibi kurmaca değil, sokakların bağrından kopmuş harbici bi faredir. Kurnaz kemirgen Rıza yeri gelir en bi dost, en bi arkadaştır. Bi de şu çıplak kuyruğu olmasa ondan yakışıklısı yok. Vefalı fare Rıza gemiyi kaptandan bile sonra terkeder. Rıza gibi kankam olsun beş milyon borcum olsun.

kotu-kedi-serafettin-rıza

Miset

O sizin bildiğiniz kedilerden değildir. O bir halis muhlis bir Angora kedisi. Soylu ve çok pahalıdır. Kibir de naz da yakışır. Akılları alır. O bir Medussa’dır. Gözlerine bi saniye bakan aşkından taş olur. Endamı yeter.

kotu-kedi-serafettin-miset

Seslendirenler

Uğur Yücel, Demet Evgar, Okan Yalabık, Yekta Kopan, Güven Kıraç, Gökçe Özyol, Ahmet Mümtaz Taylan, Ayşen Gruda, Cezmi Baskın, Ozan Kurtuluş, Turgut Doğru

kotu-kedi-serafettin-seslendirenler

Şero

kotu-kedi-serafettin