TDK Drone Kelimesi İçin Türkçe Karşılık Arıyor

Drone Nedir?

Drone, İngilizce’de erkek arı manasına gelen bir kelime. Fakat günümüzde insansız hava araçları anlamında kullanılıyor. Tarihine baktığımızda genellikle askeri amaçlı kullanılan Dronelar, artık daha ulaşılabilir. Günümüzde iki farklı Drone tipi konuşuluyor. Bunlardan bir tanesi Wi-Fi teknolojisi ile çalışıp, uzaktan kumandayla kontrol edilebilen; belli bir mesafeye çıkıp, şarjı yettiği sürece havada çekim yapabilen ARDrone ve DJIPhantom gibi ürünler.

Drone Kelimesi için sizin Türkçe kelime öneriniz hangisi?

Biz asıl meselemize gelelim şimdi TDK Drone kelimesinin Türkçe karşılığını arıyor.

Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte devamlı olarak hayatımıza yeni kelimeler giriyor. Bunlardan birisi de son yıllarda Drone olmuştu. Uzaktan kumandalı hava aracının yurt dışındaki kelime karşılığı olan Droneun henüz Türkçe bir kelime karşılığı ise bulunmuyor.

TDK çalışmalara başladı

Bugün itibarıyla TDK bu konu üzerinde çalışmalara başladı. Resmi internet sitesinde başlatılan bir anketle birlikte TDK, Drone kelimesi için Türkçe karşılık aramaya başlanmış.

TDK’nın anketi şu şekilde;

İnsansız hava aracı çeşitlerinden olup keşif, gözetleme, sağlık, ilaçlama, spor, seyahat, reklam gibi farklı alanlarda kullanılan Drone cihazı için halkımız tarafından önerilen aşağıdaki karşılıklardan hangisini daha uygun buluyorsunuz?

Seçenekler ise şunlar; arıgözü, uçangöz, uçan kamera, uçarçeker, uçurgör.

Buraya tıklayarak ankete siz de katılabilirsiniz.

En Popüler Drone Markaları

Günümüzde drone’ların çok sıkılıkla kişisel amaçlı olarak havadan görüntüleme amacıyla kullanıldığına tanık oluyoruz. Sektördeki en ünlü marka olan DJI‘ın, Mavic Pro ve Phantom gibi uçuşa hazır ve kullanımı oldukça kolay drone’ların yanı sıra Yuneec firmasının Typhoon ve Breeze modelleri, kendin yap drone’ların meşhur APM ve PixHawk kontrolcülerinin üreticisi olan 3DR’ın Solo isimli drone’ları da piyasada mevcut. Aksiyon kameraları ile meşhur firma GoPro da, Karma isimli ürünü ile bu sektöre giriş yapmış durumda.