Hızlı açılan bir Windows istiyorsanız kurulumu UEFI olarak gerçekleştirmelisiniz. İşte UEFI kurulum için UEFI Windows 10 USB Yapmak rehberimiz.

UEFI, yani Unified Extensible Firmware Interface, günümüz bilgisayarlarında yer alan modern BIOS diyebileceğimiz donanım yazılımı. Microsoft daha önceleri Firmware için “Bellenim” kelimesini kullanıyordu. Fakat Windows 10 ile birlikte bunu “Donanım Yazılımı” olarak değiştirdiklerini görmek mümkün. Daha doğru bir tabir. Zira UEFI de tam olarak bu: bilgisayarımızın donanımını kontrol etmeye yarayan yazılım, Firmware. Peki neden UEFI’den bu kadar çok bahsediyoruz ? Bunun nedeni UEFI’nin modern bilgisayarların çalışmasında oynadığı büyük rol. UEFI sayesinde sistem çok daha hızlı açılıyor, hızlı kapanıyor ve hızlı uykuya dalıp hızlı uyanıyor. Bununla da kalmıyor, sabit diskten işletim sistemi çağırmakta kullandığı yöntemler de çok daha gelişmiş. Hal böyle olunca BIOS tabanlı bir kurulum yerine UEFI kurulum yapmak daha avantajlı oluyor.

UEFI kurulum sayesinde disklerimizi GPT olarak biçimlendirebiliyoruz. Bu da 2 TB üstü diskleri tam kapasite ile kullanmamızı mümkün kılıyor. Böyle olmasaydı, MBR bölüm tablosu kullanıyor olacaktık. MBR üzerinde kısıtlamalar mevcut. Kısacası UEFI şu an elimizdeki en gelişmiş donanım yazılımı ve işletim sistemimizi de buna göre kurmalıyız. Bunun için de USB belleğimizi UEFI olarak hazırlamakta başlıyor iş.

UEFI Windows 10 USB Yapmak, UEFI USB bellek hazırlamak ve daha sonra UEFI kurulum yapabilmek için ihtiyacımız olan şeyler şu şekilde:

  • 8 GB veya üstü kapasitede bir USB bellek
  • Rufus yazılımı
  • Windows 10 ISO dosyası. En güncel sürümü burada bulabilirsiniz.
  • UEFI destekli bir PC

UEFI USB bellek hazırlamak:

  1. Adım: Rufus’ta doğru USB belleğin seçili olduğundan emin olun. Yanlış Diski biçimlendirmeyin.
  2. Adım: Seç butonundan bilgisayarınızdaki ISO dosyasını seçiyoruz.
  3. Adım: ISO seçilince otomatik ayarlarınız geliyor. Yani GPT ayarları otomatik geliyor. Ancak eski bir bilgisayarınız UEFI desteklemeyen bir bilgisayarınız varsa MBR seçimi yapıyorsunuz.7
  4. Adım: Başlat diyerek işlemi başlatıyoruz. Verdiği uyarıya Tamam diyerek devam ediyoruz.

İşlem tamamlandıktan sonra Windows 10’u artık istediğiniz bilgisayara PC’nizi USB bellekten boot edip UEFI şeklinde kurulumunu yapabilirsiniz.