Windows 7 / Vista yi USB belekten kurmak ( Boot Yapma Cmd )
Her cepte bir USB belleğin bulunduğu günümüzde bu ufak veri depolarından olabildiğince faydalanıyoruz. CD ve DVD’nin hayatımıza girmesiyle elektronik veri çağında ciddi adımlar atıldı. USB belleklerin 64 GB seviyesinde geldiği bu günlerde teknolojinin sınırları zorlanıyor.

USB bellekler hafiflikleri, kapladıkları alan ve taşıma kolaylığı gibi sebeplerle çok tercih ediliyorlar. İşletim sistemi kurmak için bile artık DVD’ye ihtiyacınız bulunmuyor. Birazdan USB bellekten Windows 7 kurulumu yapıyor olacağız. Aslına bakarsak DVD sürücüsü olmayan yeni nesil ultra küçük bir Notebook sahibiyseniz bu özellik sizin için mecburiyet anlamı bile taşıyabilir. Şimdi gelin bir göz atalım bu yeniliğe.

Bu işi yapabilmemiz için öncelikle en az 4GB boyutunda bir USB belleğe ihtiyacımız bulunuyor. Bunun yanında bir Windows 7 DVD’sine gerek duyacağız. İlk önce komut satırından yazacağımız bir kaç komut ile USB sürücümüze format atıp onu aktif hale getirmeliyiz.

cmd-boot

Başlat Çalıştırdan cmd.exe komut satırı aracımızı yönetici özellikleriyle açıyoruz (Run as Administrator).

DISKPART

Sonrasında LIST DISK komutunu verip sürücü harfini not alalim (örn: Disk 1),bu uygulamada benim parmak bellek ismim Disk 1

Aşağıdaki komutları sırası ile uygulayalım (Sürücü ismimizin Disk 1 olduğu unutulmamalıdır, sizinki farklı ise ona göre uygulayın)

SELECT DISK 1

CLEAN

CREATE PARTITION PRIMARY

SELECT PARTITION 1

ACTIVE

FORMAT FS=NTFS QUICK

(Format birkac dakika sürebilir)

ASSIGN

EXIT

flash-bellegi-bootable-yapmak

Artık USB belleğimiz NTFS dosya sistemiyle formatlandı ve içine kurulum dosyalarının atılması için hazır hale geldi. O halde Windows 7 DVD’si içerisindeki bütün dosyaları seçerek olduğu gibi USB belleğin içerisine kopyalıyoruz.

NOt: BU islemleri Xp de yapmayiniz calismayacaktir (sistem olarak Vista veya windows 7 kullaniniz), ilaveten Anakartinizin USb den boot etmeyi desteklemesi gerekir.