WordPress Çoklu Dil Eklentisi

WordPress siteye çoklu dil desteği eklemenin en kolay yolu

WordPress altyapısı ile hazırladığınız bir internet sitesinde ya da projenizde yabancı dil seçeneği sunma ihtiyacınız olmuştur. WordPress için her şeyin bir çözümü var. Ancak çoklu dil desteği ekleme konusunda önerilen çözümler ve sunulan eklentilerin birçoğu tatmin edici olmuyor. Bir kaç ay önce ihtiyacım olduğunda oldukça uğraşmış o zaman çok iyi bir çözüm bulamamıştım. Siteyi bir alt klasör olarak İngilizce yapıp o şekilde çözmüştüm.

Şimdi ise daha kolay ve oldukça hızlı, anlaşılır çalışan bir eklenti ile tanıştım. Bu eklenti sayesinde her dil için FTP dizininde ayrı bir klasör açıp kurulum yapmanıza gerek kalmıyor. WordPress üzerindeki yazıları, sayfaları, etiketleri, kategorileri, üst alan menülerini (header), alt alan menülerini (footer) gibi birçok alana ayrı ayrı istediğiniz dil desteğini ekleyebiliyorsunuz.

WordPress ya da herhangi bir sistem için çoklu dil desteği eklemenin ilk yolu farklı dizinler altına yeni kurulumlar yapmaktır. Bu dizinlerin isimleri dillerin kısaltmalarından (tr,en,de,ru) oluşur.

WordPress için ise aynı işlemi gerçekleştiren URL yapısı olarak yine site.com/tr veya site.com/en şeklinde bir yapı sunan bir alternatif yol var. Polylang eklentisi ile sitemize çoklu dil desteği ekleyebiliyoruz. Manuel olarak her dil için içeriğimizi çevirip kullanabiliyoruz.

Eklentimizi aşağıdaki linkten indirip, .zip’ten çıkarıp FTP’de plugins klasörüne atıyoruz. Sonrasında sitemizin admin paneline giriş yaparak Eklentiler altında aktifleştiriyoruz. Ayarlar altında “Dil” menüsünün oluştuğunu göreceksiniz.

Polylang : http://www.wordpress.org/plugins/polylang

Polylang ana ayar ekranı

Polylang ana ayar ekranı

Üç tabdan oluşan bir ayar sayfası mevcut. İlk ayar olarak sitenizin varsayılan dil tercihini seçmenizi öneririm.

İlk tab gördüğünüz gibi “Dil”. Burada sitenize eklemek istediğiniz dilleri seçiyorsunuz. Burada varsayılan dilinizin de ekli olduğundan emin olmalısınız. Aksi durumda problem yaşayabilirsiniz.

Polylang Dil ayar ekranı

Polylang Dil ayar ekranı

Bir diğer ayar ise üçüncü tab olan “Cümle Çevirisi” alanı. Burada sitenizde geçen tüm ifadelerin eklediğiniz dillerdeki karşılığını girip kaydedebilirsiniz. Bu sayede ciddi bir iş yükünü tamamlamış olacaksınız.

Polylang Cümle Çeviri Ayar Ekranı

Polylang Cümle Çeviri Ayar Ekranı

Şimdi sıra geldi blog yazılarının dil destekli olmasına. Burada yazı ekle dediğinizde editörün sağ tarafında sitenize eklediğiniz dilleri göreceksiniz. Bu alanda ekleyeceğiniz yazının o dile ait başlığını girip kaydederek başlık çevirisini tamamlamış oluyorsunuz. Yazı içeriğinizde diğer dillerde çevrili olacak + ‘yı tıkladığınızda yeni bir yazı ekle sayfası geliyor ve bu sayfa yani yazı o dile ait oluyor. Bu alandaki editöre yazının seçtiğiniz dildeki çevirisini girip kaydedebilirsiniz.

Polylang Yazı İçi Ayarı

Polylang Yazı İçi Ayarı

Aynı şekilde kategori ve etiket alanlarına girerek eklediğiniz diller için çevirilerini yapabilirsiniz. Bu sayede diller arası geçişlerde çarpıklık olmayacaktır.

Kullandığım ve test ettiğim kadarıyla eklenti gayet başarılı şekilde çalışıyor. İşini yapıyor. WordPress çoklu dil desteği dendiğinde ilk akla gelen eklenti olacaktır.

Alıntı: http://www.karabulut.co/wordpress-siteye-coklu-dil-destegi-eklemenin-en-kolay-yolu/